Polopiryna S, 20 tabletek
- Lek o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Po rozpuszczeniu tabletki w niewielkiej ilości płynu, lek wchłania się szybko z przewodu pokarmowego.
Polopiryna S, 20 tabletek
Działanie: Lek o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Po rozpuszczeniu tabletki w niewielkiej ilości płynu, lek wchłania się szybko z przewodu pokarmowego. Działanie rozpoczyna się już po 30 minutach od chwili zastosowania, a maksymalne działanie występuje po 1-3 godzinach i utrzymuje się przez 3-6 godzin, po zastosowaniu jednorazowej dawki. U pacjentów z prawidłową czynnością nerek, 80-100% jednorazowej dawki leku wydala się z moczem w ciągu 24-72 godzin.
Wskazania: Dolegliwości bólowe różnego pochodzenia o lekkim i średnim nasileniu, w tym: bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśni, bóle stawów. Dolegliwości towarzyszące przeziębieniu i grypie z gorączką. Stany chorobowe wymagające długotrwałego stosowania kwasu acetylosalicylowego w dużych dawkach, jak reumatoidalne zapalenie stawów (tylko z przepisu lekarza). Zawał mięśnia sercowego i profilaktyka powtórnego zawału mięśnia sercowego.
Przeciwwskazania: Uczulenie (nadwrażliwość) na kwas acetylosalicylowy lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy występuje u 0,3% populacji, w tym u 20% chorych na astmę oskrzelową lub przewlekłą pokrzywkę. Objawy nadwrażliwości: pokrzywka, a nawet wstrząs mogą wystąpić w ciągu 3 godzin od chwili przyjęcia kwasu acetylosalicylowego; uczulenie (nadwrażliwość) na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, przebiegające z takimi objawami jak: skurcz, katar sienny, wstrząs; astma oskrzelowa, przewlekłe schorzenia układu oddechowego, gorączka sienna lub obrzęk błony śluzowej nosa, gdyż pacjenci z tymi schorzeniami mogą reagować na niesteroidowe leki przeciwzapalne napadami astmy, ograniczonym obrzękiem skóry i błony śluzowej (obrzęk naczynioruchowy) lub pokrzywką częściej niż inni pacjenci; czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy oraz stany zapalne lub krwawienia z przewodu pokarmowego (może dojść do wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego lub uczynnienia choroby wrzodowej); ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca; zaburzenia krzepnięcia krwi (np. hemofilia, małopłytkowość) oraz gdy pacjent jest leczony jednocześnie środkami przeciwzakrzepowymi (np. pochodne kumaryny, heparyna); niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (rzadka choroba dziedziczna); jeśli pacjent jednocześnie otrzymuje metotreksat w dawkach 15mg tygodniowo lub większych, ze względu na szkodliwy wpływ na szpik kostny; dzieci w wieku poniżej 12 lat, zwłaszcza w przebiegu infekcji wirusowych, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a, rzadkiej, ale ciężkiej choroby powodującej uszkodzenie wątroby i mózgu; ostatni trymestr ciąży i w okresie karmienia piersią. 1 tabletka zawiera 300mg kwasu acetylosalicylowego oraz substancje pomocnicze. Opakowanie zawiera 6 lub 20 tabletek.
Działania niepożądane: Układ pokarmowy: niestrawność, zgaga, uczucie pełności w nadbrzuszu, mdłości, wymioty, brak łaknienia, bóle brzucha, krwawienia, uczynnienie choroby wrzodowej. Owrzodzenie żołądka występuje u 15% pacjentów przewlekle stosujących kwas acetylosalicylowy. Wątroba: tkliwość i powiększenie wątroby, szczególnie u pacjentów z młodzieńczym zapaleniem stawów, układowym toczniem rumieniowatym, chorobą reumatyczną lub istniejącym uprzednio uszkodzeniem wątroby. Słuch: szum w uszach, odwracalna utrata słuchu. Nerki: zmiany w moczu. Skóra: wykwity, krwawienia z błon śluzowych. Krew: zmiany w obrazie krwi. Reakcje nadwrażliwości: pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, ciężki nieżyt nosa, wstrząs, łzawienie, zapaść, utrata świadomości. Pacjenci z dychawicą oskrzelową, polipem nosa lub przewlekłą pokrzywką stanowią grupę podwyższonego ryzyka. U pacjentów nadwrażliwych, objawy niepożądane mogą wystąpić w ciągu 3 godzin począwszy od pokrzywki po ciężki stan.
Dawkowanie: Lek stosuje się doustnie. Lek należy przyjmować w czasie posiłku. Przed użyciem tabletkę należy rozpuścić w 1/2 szklanki wody lub mleka. dawkowanie zależy od stanu pacjenta i efektów terapeutycznych. Należy stosować możliwie najmniejsze dawki działające. Zwykle zaleca się następujące dawkowanie: W bólach i gorączce: U dorosłych i dzieci powyżej 12 lat: 300-600 mg leku (1-2 tabletki) co 4 godziny. Nie należy przekraczać dawki 4 g leku na dobę - do 1,0 g co 6 godzin. Dzieci poniżej 12 lat: Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 lat. W stanach zapalnych: U dorosłych w leczeniu objawowym reumatoidalnego zapalenia stawów, zwyrodnieniowym zapaleniu stawów, zapalenia stawów z towrzyszącym zapaleniem stawów kręgosłupa itp. zwykle 3,6 - 5,4 g leku (12-18 tabletek) na dobę w dawkach podzielonych. W młodzieńczym zapaleniu stawów: W leczeniu objawowym: dzieci o masie ciała 25 kg lub mniejszej 60-90 mg/kg mc. na dobę. dzieci o amsie ciała większej niż 25 kg 2,4-3,6 g (8-12 tabletek) na dobę, w kilku mniejszych dawkach. W gorączce reumatycznej: Dorośli do 7,8 g (26 tabletek) leku na dobę, u dzieci 90-130 mg/kg mc., w dawkach podzielonych co 4-6 godzin, przez 2 tygodnie. Zawał mięśnia sercowego, profilaktyka zawału mięśnia sercowego: 150-300 mg (1/2-1 tabletki) na dobę. Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku: Pacjenci powyżej 65 lat, z powodu zmniejszenia się wydolności nerek oraz częstszego występowania podrażnienia żołądka i krwawień z przewodu pokarmowego powinni stosować kwas acetylosalicylowy w mniejszych dawkach i w większych odstępach czasowych.
Interakcja: Może nasilać działanie: doustnych leków przeciwzakrzepowych; doustnych leków przeciwcukrzycowych oraz insuliny; metotreksatu; niesteroidowych leków przeciwzapalnych; kortykosteroidów i alkoholu; kwasu walproinowego. Może osłabiać działanie: probenecydu i sulfinpyrazonu, zmniejszając ich skuteczność w leczeniu dny moczanowej; diflunistalu, fenoprofenu, ibuprofenu, indometacyny, piroksikamu, naproksenu, sulindaku.
Substancja czynna: 1 tabletka zawiera kwas acetylosalicylowy 300mg.
Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.