Flavamed 15 mg/ 5 ml syrop o smaku malinowym, 100 ml
Działanie:
Ambroksol jest czynnym metabolitem bromoheksyny. Wykazuje działanie sekretolityczne i mukokinetyczne. Pobudza wydzielanie surfaktantu w pęcherzykach płucnych oraz zmniejsza jego lepkość. Zwiększa aktywność rzęsek nabłonka oddechowego i wydzielanie surowiczej wydzieliny oskrzelowej przez co ułatwia transport śluzu w drogach oddechowych. Po podaniu doustnym szybko i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 1-3 h. T0,5 wynosi 7-12 h. W 80-90% wiąże się z białkami osocza. Metabolizowany jest w wątrobie. Wydalany w 85-90% z moczem w postaci metabolitów związanych z kwasem glukuronowym, pozostałe 10% wydalane jest z kałem. U osób z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek wydalanie ambroksolu i jego metabolitów ulega istotnemu wydłużeniu. Ambroksol przenika przez barierę łożyska i do mleka matki, a także do płynu mózgowo-rdzeniowego.
Wskazania:
Wspomagająco w ostrych i przewlekłych schorzeniach dróg oddechowych, przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania gęstej wydzieliny (zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, rozstrzenia oskrzeli o różnej etiologii, mukowiscydoza, rozedma płuc, astma oskrzelowa, zapalenie krtani, zapalenie zatok obocznych nosa, okres przed- i pooperacyjny, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku, po zabiegach diagnostycznych na drzewie oskrzelowym).
Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na lek. W ciąży stosować jedynie w przypadkach, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu. Syropu nie stosować u pacjentów z nietolerancją sorbitolu i fruktozy (5 ml zawiera 1,75 g sorbitolu). Tabletek 30 mg nie podawać dzieciom poniżej 6 r.ż. Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, zaburzeniami czynności nerek i/lub ciężką niewydolnością wątroby, astmą oskrzelową (preparat nasila kaszel i powoduje nadmierne odkrztuszanie), z zaburzoną motoryką oskrzelową (możliwość wystąpienia zastoju śluzu), w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane:
Ambroksol jest dobrze tolerowany. Donoszono o dolegliwościach ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego (zgaga, bóle brzucha, nudności, wymioty). Rzadko opisywano występowanie osłabienia, bólów głowy, uczucia suchości w jamie ustnej i drogach oddechowych, ślinotoku, wzmożonego wydzielania z nosa, zaparć lub biegunki. iekiedy wystąpić mogą reakcje alergiczne (obrzęk twarzy, zmiany skórne, duszność, gorączka, dreszcze). Odnotowano kilka przypadków wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, ale ich związek ze stosowaniem ambroksolu jest niepewny - niektórzy z tych pacjentów byli uczuleni także na inne substancje.
Dawkowanie:
Syrop: dzieci 1-2 r.ż. 2,5 ml 2 razy na dobę; 3-5 r.ż. 2,5 ml 3 razy na dobę; 6-12 r.ż. 5 ml 2-3 razy na dobę; dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż. 10 ml 2-3 razy na dobę przez 2-3 dni, a następnie kontynuować podając 10 ml 2 razy na dobę.
Interakcja:
Podawanie ambroksolu z preparatami przeciwkaszlowymi może prowadzić do zastoju wydzieliny w drogach oddechowych w wyniku zahamowania odruchu kaszlowego, co może być zwłaszcza niebezpieczne w godzinach nocnych. Ambroksol stosowany równolegle z antybiotykami (amoksycylina, cefuroksym, erytromycyna, doksycyklina) zwiększa ich stężenie w miąższu płucnym i nasila ich działanie. Teofilina i ambroksol wzajemnie nasilają swoje działania.
Substancja czynna:
5 ml syropu zawiera 15mg chlorowodorku ambroksolu.
Podmiot odpowiedzialny:
BERLIN-CHEMIE AG, Niemcy
Opakowanie:
100 ml
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Kod producenta: | 5909990467921 |
Opakowanie: | 100 ml |
Lek na receptę: | nie |
Postać: | syrop |
Dawka: | 0,015 g/5ml |
Limit sprzedaży: | 10 |