Gardimax medica spray, lek na ból gardła z lidokainą bez cukru, aerozol do stosowania w jamie ustnej o smaku miętowym, 30 ml
- Lek do stosowania objawowego w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym lub podrażnieniem w przebiegu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.
Gardimax medica spray, lek na ból gardła z lidokainą bez cukru, aerozol do stosowania w jamie ustnej o smaku miętowym, 30 ml
Gardimax medica spray, aerozol do stosowania w jamie ustnej o smaku miętowym to lek dostępny bez recepty do stosowania objawowego w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym lub podrażnieniem w przebiegu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Przeznaczony jest dla dzieci od 30. miesiąca życia (2,5 lat) i osób dorosłych. Gardimax medica spray zawiera lidokainy chlorowodorek o działaniu miejscowo znieczulającym i roztwór diglukonianu chlorheksydyny o działaniu przeciwbakteryjnym oraz lewomentol.
Gardimax medica spray nie zawiera cukru i może być stosowany przez diabetyków.
SKŁAD:
Substancjami czynnymi leku są: roztwór diglukonianu chlorheksydyny 20 mg/10 ml, chlorowodorek lidokainy 5 mg/10 ml. 1 dawka aerozolu zawiera 0,180 mg roztworu diglukonianu chlorheksydyny oraz 0,045 mg chlorowodorku lidokainy. Pozostałe składniki to: etanol 96%, glicerol, lewomentol, cyneol, sacharyna sodowa, kwas cytrynowy jednowodny, woda oczyszczona.
DAWKOWANIE:
Lek Gardimax medica spray należy zawsze stosować tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek do krótkotrwałego stosowania objawowego: 3 do 4 dni. Jeśli po tym okresie nie nastąpi poprawa lub już w trakcie stosowania pojawią się nowe dolegliwości i (lub) objawy ogólne, np. gorączka, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.
Zalecana dawka dobowa:
Dorośli i młodzież w wieku od 12 lat: 3 do 5 dawek jednorazowo, 6 do 10 razy na dobę.
Dzieci w wieku powyżej 2,5 lat (30 miesięcy): 2 do 3 dawek jednorazowo, 3 do 5 razy na dobę.
Droga podania leku: Na śluzówkę jamy ustnej, dogardłowa.
Instrukcja użytkowania leku Gardimax medica spray z pompką dozującą ze składaną końcówką dozującą: skierować końcówkę dozującą w kierunku gardła i nacisnąć pompkę. Wskazane jest codzienne czyszczenie końcówki dozującej zgodnie z instrukcją opisaną w ulotce.
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawy przedawkowania: niepokój, szumy uszne, oczopląs, niewydolność oddechowa, niedociśnienie tętnicze, spowolnienie akcji serca, zatrzymanie akcji serca, zaburzenie rytmu serca, trudności w połykaniu, ziewanie, nerwowość, drżenie mięśni, drgawki, depresja.
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE:
Jak każdy lek, Gardimax medica spray może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią:
-
reakcja alergiczna skóry i błony śluzowej (wysypki, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, złuszczanie się błony śluzowej, obrzęk ślinianek),
-
możliwość pojawienia się zaburzenia smaku, uczucie pieczenia na języku i ostrych reakcji alergicznych (reakcje anafilaktyczne),
-
po długotrwałym i stałym stosowaniu chloroheksydyny mogą pojawić się przejściowo brązowe przebarwienia na zębach. Przebarwienia te można usunąć.
W razie wystąpienia ciężkiej reakcji uczuleniowej, której objawami mogą być omdlenia, osłabienie, trudności w połykaniu, oddychaniu, obrzęk warg, twarzy, gardła, języka lub innej części ciała, świąd czy wysypka, należy zaprzestać stosowania leku i natychmiast zwrócić się do lekarza lub skontaktować się z oddziałem ratunkowym.
PRZECIWWSKAZANIA:
Lek Gardimax medica spray nie powinien być stosowany:
-
jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne (roztwór diglukonaniu chlorheksydyny lub chlorowodorek lidokainy) lub inne leki miejscowo znieczulające z grupy amidów lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
-
z uwagi na obecność mentolu, należy zachować ostrożność podczas stosowania u dzieci, jeśli zaistnieją objawy poprzedzające drgawki,
-
dzieci w wieku poniżej 30. miesiąca życia (2,5 lat).
OSTRZEŻENIA:
-
Leku Gardimax medica spray nie należy stosować długotrwale.
-
Nie należy stosować jednej dawki po drugiej.
-
Należy ograniczyć stosowanie tego leku do przypadków, kiedy złagodzenie występującego bólu i podrażnienia jest absolutnie konieczne.
-
Należy unikać kontaktu z oczami i uszami. Jeżeli aerozol dostanie się do oczu, należy niezwłocznie przemyć je dużą ilością wody.
-
W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki (powyżej 1 butelki na dobę) istnieje ryzyko wystąpienia zbyt dużej utraty wrażliwości w obszarze głośni, powodującej zmniejszenie kontroli odruchu połykania i zwiększenie ryzyka zachłyśnięcia.
-
Należy unikać stosowania leku u osób szczególnie skłonnych do alergii.
-
Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja przed rozpoczęciem przyjmowania leku Gardimax medica spray, należy zwrócić się do farmaceuty.
-
Gardimax medica spray a inne leki: Nie stosować jednocześnie z lekami na łagodne formy choroby Alzheimera (inhibitory cholinoesterazy) i z innymi lekami odkażającymi. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o tych, które Pacjent planuje przyjmować. Chlorowodorek lidokainy może zwiększyć stężenie methemoglobiny we krwi u pacjentów otrzymujących jednocześnie inne leki wpływające na jej powstawanie, np. sulfonamidy. Cymetydyna, leki beta-adrenolityczne, norepinefryna, anestetyki wziewne hamują metabolizm lidokainy, prowadząc do zwiększenia stężenia leku w surowicy. Barbiturany, ryfampicyna, fenytoina przyspieszają metabolizm lidokainy. Lidokaina nasila działanie leków zwiotczających mięśnie poprzecznie prążkowane.
-
Ciąża, karmienie piersią: Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Gardimax medica spray. Leku nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że w opinii lekarza jest to bezwzględnie konieczne. Lekarz podejmie decyzję, czy pacjentka ma przerwać karmienie piersią, czy kontynuować stosowanie leku Gardimax medica spray, biorąc pod uwagę korzyści dla dziecka wynikające z karmienia piersią oraz korzyści dla kobiety wynikające ze stosowania leku.
-
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: Nie stwierdzono wpływu Gardimax medica spray na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
-
Lek Gardimax medica spray zawiera alkohol (42,5% objętości etanolu), tzn. do 168 mg w 5 dawkach, co jest równoważne 0,85 ml piwa lub 0,35 ml wina w dawce. Jest to szkodliwe dla osób uzależnionych od alkoholu. Należy wziąć to także pod uwagę u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, dzieci oraz pacjentów z grup wysokiego ryzyka, takich jak osoby z chorobą wątroby lub padaczką. Lek Gardimax medica spray zawiera mentol: należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u dzieci, u których w przeszłości występowały drgawki.
WARUNKI PRZECHOWYWANIA:
Lek Gardimax medica spray należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie wymaga specjalnych warunków temperatury podczas przechowywania. Okres ważności leku po pierwszym otwarciu opakowania wynosi 3 miesiące.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączona do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.