Cardioteva 75mg, 2x 56 tabletek dojelit. data ważności 2021,05,30
- Lek Cardioteva stosuje się również w zapobieganiu tworzeniu się zakrzepów krwi po zabiegach chirurgicznych serca w celu rozszerzenia lub odblokowania naczyń krwionośnych.
CARDIO TEVA 75mg 2 x 56 tabletek dojelitowych
DZIAŁANIE:
Lek Cardioteva zawiera kwas acetylosalicylowy, który w małych dawkach należy do grupy leków nazywanych lekami przeciwpłytkowymi. Płytki krwi to niewielkie komórki krwi, które są przyczyną powstawania zakrzepu krwi i które biorą udział w zakrzepicy. Kiedy w tętnicy tworzy się zakrzep krwi, następuje zatrzymanie przepływu krwi i odcięcie dostępu tlenu. Jeśli taka sytuacja wystąpi w sercu, może to spowodować zawał serca lub dławicę piersiową; a w mózgu może wywołać udar.
WSKAZANIA:
Przyjmowanie leku Cardioteva może zmniejszyć ryzyko tworzenia się zakrzepów krwi i dlatego też zapobiega późniejszym: zawałom serca udarom mózgu problemom sercowo-naczyniowym u pacjentów, którzy chorują z powodu stabilnej lub niestabilnej dławicy piersiowej (rodzaj bólu w klatce piersiowej). Lek Cardioteva stosuje się również w zapobieganiu tworzeniu się zakrzepów krwi po zabiegach chirurgicznych serca w celu rozszerzenia lub odblokowania naczyń krwionośnych. Ten lek nie jest zalecany do stosowania w sytuacjach wymagających nagłej pomocy. Może być stosowany jedynie profilaktycznie.
DAWKOWANIE:
Lek Cardioteva należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.w razie wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Dorośli Zapobieganie wystąpieniu zawałów serca: zalecane dawkowanie to 75 mg–160 mg jeden raz na dobę. Zapobieganie udarom mózgu: zalecane dawkowanie to 75 mg –325 mg jeden raz na dobę. Zapobieganie problemom sercowo - naczyniowym u pacjentów, którzy chorują z powodu stabilnej lub niestabilnej dławicy piersiowej (rodzaj bólu w klatce piersiowej):
4 zalecane dawkowanie to 75 mg –160 mg jeden raz na dobę. Zapobieganie tworzeniu się zakrzepów po niektórych zabiegach chirurgicznych serca: zalecane dawkowanie to 75 mg –160 mg jeden raz na dobę. Pacjenci w podeszłym wieku Tak jak u pacjentów dorosłych. Ogólnie kwas acetylosalicylowy należy stosować z ostrożnością u pacjentów w podeszłym wieku, którzy są bardziej podatni na wystąpienie działań nie pożądanych. Leczenie należy oceniać w regularnych odstępach czasu. Dzieci i młodzież Kwasu acetylosalicylowego nie należy podawać dzieciom i młodzieży wwieku poniżej 16lat,chyba że jest to zalecone przez lekarza (patrz punkt „Ostrzeżenia i środki ostrożności”). Sposób podawania leku Do stosowania doustnego. Tabletki należy połykać w całości,popijając wystarczającą ilością płynu (pół szklanki wody). Tabletki mają otoczkę, która nie rozpada się w żołądku i zapobiega podrażnieniu jelit i dlatego nie należy ich kruszyć, łamać ani żuć.
SKŁAD:
Substancją czynną leku jest kwas acetylosalicylowy. Każda tabletka do jelitowa zawiera 75 mg kwasu acetylosalicylowego. Pozostałe składniki to: rdzeń tabletki:celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, kwas stearynowy; otoczka tabletki:kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), polisorbat 80, sodu laurylosiarczan, trietylu cytrynian, talk.
OSTRZEŻENIA:
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty. Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy preparat niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.