Wskazania
Przewlekłe owrzodzenia,
Epidermolysis bullosa
Działanie
Srebro jonowe w opatrunku zabija szerokie spektrum bakterii oraz wirusów obecnych w ranie i pozwala zmniejszyć ryzyko zakażenia rany. Zewnętrzna warstwa błony poliuretanowej zapewnia wodoszczelność oraz stanowi barierę dla wirusów i bakterii. Chroni ranę od zewnętrznych zanieczyszczeń, co zmniejsza ryzyko zakażenia, pod warunkiem, że opatrunek pozostaje nienaruszony i nie dochodzi do wyciekania wysięku. Zewnętrzna błona poliuretanowa pomaga także zapewnić odpowiedni poziom odparowywania wilgoci zawartej w wysięku, który jest wchłaniany przez opatrunek. Pianka wraz z częścią chłonną w Technologii Hydrofiber są w stanie wchłonąć duże ilości płynów z rany, blokując wewnątrz swoich włókien bakterie, czy wirusy. W kontakcie z wysiękiem z rany część chłonna w Technologii Hydrofiber tworzy miękki, spójny żel, który dokładnie dopasowuje się do powierzchni rany, utrzymując wilgotne środowisko w ranie (które wspiera proces leczenia) oraz pomaga w usuwaniu tkanki martwiczej z rany (oczyszczenie autolityczne ) bez uszkodzenia zdrowych tkanek. Dzięki swoim cechom opatrunek minimalizuje ból w trakcie jego usuwania. Silikonowa część przylepna opatrunku jest bezpieczna, oraz przyjazna dla skóry, również zmniejszając ból w trakcie usuwania opatrunku.Zewnętrzna błona poliuretanowa wraz z wododporną częścią przylepną piankowego opatrunku AQUACEL Ag stanowią skuteczną barierę dla bakterii i wirusów, przenoszonych w krwi patogenów (np. HIV, wirusów zapalenia wątroby) pod warunkiem, że opatrunek pozostaje nienaruszony i nie dochodzi do wycieków. Korzystanie z tego opatrunku nie daje jednak pełnej gwarancji przed przenoszeniem wirusa AIDS lub wirusowym zapaleniem wątroby.
Skład
Sterylne opatrunki piankowe, AQUACEL™ Ag Foam przylepne i nieprzylepne, wykonane w Technologii Hydrofiber™ ze srebrem jonowym składają się z wodoodpornej zewnętrznej błony poliuretanowej oraz wielowarstwowej części chłonnej, z delikatnym, przylepnym obramowaniem. Wielowarstwowa część chłonna zawiera warstwę pianki poliuretanowej oraz włókniny, warstwę kontaktową z raną w Technologii Hydrofiber (karboksymetyloceluloza sodowa). Część kontaktowa z raną wykonana w Technologii Hydrofiber zawiera 1,2% w/w jonów srebra.
Sposób użycia
- Jeżeli bezpośrednie, sterylne opakowanie opatrunku jest uszkodzone, nie należy go używać.
- Przygotowanie rany i oczyszczanie: Przed nałożeniem opatrunku oczyścić obszar rany odpowiednim środkiem do oczyszczania rany i osuszyć skórę wokół rany.
- Przygotowanie i zastosowania opatrunku
- Wybierz właściwy opatrunek do wielkości i kształtu rany, w celu zapewnienia, że część chłonna opatrunku jest co najmniej 1 cm większa niż obszar rany.
- Wyciągnij opatrunek ze sterylnego opakowania, bez kontaktu rąk z powierzchnią chłonną opatrunku i w miarę możliwości z częścią lepną. Usuń warstwę zabezpieczającą jeśli używasz opatrunku w wersji przylepnej.
- Opatrunek może być dowolnie docinany, w zależności od kształtu i rozmiaru rany.
- Przyłóż opatrunek centralnie na ranę, z zachowaniem zasady 1cm (część chłonna opatrunku powinna być większa co najmniej o 1 cm aniżeli obszar rany), W przypadku stosowania wersji przylepnej opatrunku delikatnie wygładzaj od wewnątrz na zewnątrz część lepną.
- Odpowiednie dodatkowe mocowanie lub taśmy powinny być wykorzystane do zabezpieczenia opatrunku na ranie w przypadku zastosowania wersji nieprzylepnej lub jeśli opatrunek w wersji przylepnej został pocięty.
- W przypadku trudnych do zaopatrzenia miejsc, takich jak pięta lub okolice kości krzyżowej wybierz specjalnie wyprofilowane opatrunki przylepne.
- Wyrzucić niewykorzystaną część opatrunku w przypadku przycinania lub po użyciu go na ranie.
- Usuwanie opatrunku:
- Opatrunek powinien być zmieniony w zależności od obserwacji klinicznych (np.: wyciek, krwawienie, zwiększenie bólu). Maksymalny zalecany czas pozostawania na ranie nie powinien przekraczać siedmiu dni.
- Rana powinna być oczyszczana w odpowiednich odstępach czasu.
- Aby usunąć opatrunek należy delikatnie docisnąć go do skóry i ostrożnie podnieść jeden róg opatrunku. Kontynuuj, aż wszystkie brzegi opatrunku będą odklejone. Ostrożnie podnieś opatrunek i wyrzucić zgodnie z lokalną procedurą usuwania wyrobów medycznych.
4. Usuwanie opatrunku:
a. Opatrunek powinien być zmieniony w zależności od obserwacji klinicznych (np.: wyciek, krwawienie, zwiększenie bólu). Maksymalny zalecany czas pozostawania na ranie nie powinien przekraczać siedmiu dni.
b. Rana powinna być oczyszczana w odpowiednich odstępach czasu.
c. Aby usunąć opatrunek należy delikatnie docisnąć go do skóry i ostrożnie podnieść jeden róg opatrunku. Kontynuuj, aż wszystkie brzegi opatrunku będą odklejone. Ostrożnie podnieś opatrunek i wyrzucić zgodnie z lokalną procedurą usuwania wyrobów medycznych.
Przeciwwskazania
Opatrunki piankowe AQUACEL Ag Foam nie powinny być używane przez osoby z wrażliwą skórą lub, u których wystąpiły reakcje alergiczne na opatrunek lub na jakikolwiek z jego składników.
Ostrzeżenia
- Sterylność opatrunku jest gwarantowana, chyba że bezpośrednie opakowanie opatrunku jest uszkodzone lub otwarte przed użyciem.
- Opatrunek służy do jednorazowego użycia i nie powinien być ponownie wykorzystany. Ponowne wykorzystanie może prowadzić do zwiększonego ryzyka zakażenia lub zakażenia krzyżowego. Fizyczne właściwości opatrunku są optymalne, zgodne z jego przeznaczeniem przy jednokrotnym użyciu.
- W trakcie normalnego procesu gojenia ran dochodzi do usuwania tkanki martwiczej (oczyszczenie autolityczne), które może sprawiać wrażenie, że rany są pozornie większe, szczególnie po pierwszych kilku zmianach opatrunku.
- W przypadku zaobserwowania podrażnienia (zaczerwienienia, stanu zapalnego skóry), maceracji (wybielanie skóry), lub hypergranulacji (nadmiarnego tworzenia się tkanki) należy skonsultować się z lekarzem.
- Rana powinna być każdorazowo monitorowana podczas zmiany opatrunku, szczególnie ze względu na:
- objawy infekcji (wzrost bólu, krwawienie, podwyższona temperatura / zaczerwienienie otaczających tkanek, poziomu wysięku z rany),
- zmianę koloru rany i / lub zapachu,
- inne, nieoczekiwane objawy (np. macerację lub nadmierną granulację)
- Odpowiednie środki wspierające proces leczenia ran powinny zostać podjęte, szczególnie tam gdzie to wskazane (np. wykorzystanie kompresjoterapii w leczeniu owrzodzenia podudzi lub niwelowanie sił nacisku w leczeniu odleżyn). W przypadku Zespołu Stopy Cukrzycowej należy kontrolować stężenie glukozy we krwi, jak również zapewnić odpowiednie środki wspomagające.
- Opatrunki piankowe AQUACEL Ag Foam przylepne i nieprzylepne, wykonane w Technologii Hydrofiber ze srebrem jonowym określono jako MR-Safe zgodnie z terminologią określoną w American Society for Testing and Materials (ASTM) International, Oznaczenie: F2503-08 zgodnie ze standardową praktyką do znakowania wyrobów medycznych i innych przedmiotów w bezpiecznym środowisku rezonansu magnetycznego.
- Przechowywać w suchym miejscu. Chronić przed światłem.
Zawartość:
Sposób przechowywania: 15°C - 25°C
Producent / Podmiot odpowiedzialny: CONVATEC
Pozwolenie: CE*
Kod producenta: | 0768455123841 |