Veral żel, 55 g
- Lek Veral wskazany jest do stosowania w miejscowym leczeniu ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich, ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów, bólu pleców.
Veral żel, 55 g
Substancją czynną zawartą w leku Veral w postaci żelu 1% jest diklofenak, pochodna kwasu fenylooctowego wykazująca działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Skład
1 g kremu zawiera
substancja czynna: 10 mg diklofenaku sodowego.
substancje pomocnicze: alkohol etylowy 96%, alkohol izopropylowy, amonowego wodorotlenku roztwór 10%, karbomer, woda oczyszczona.
Dawkowanie
Zwykle 3 do 4 razy na dobę 2 g do 4 g żelu (ilość odpowiadająca wielkości czereśni lub orzecha włoskiego, wystarczająca do posmarowania powierzchni około 400 cm2 do 800 cm2 ). Nanieść na chore miejsca i rozetrzeć.
Po zastosowaniu leku należy umyć ręce. Należy unikać kontaktu żelu z oczami oraz błoną śluzową jamy ustnej.
Działanie
Mechanizm działania diklofenaku polega na hamowaniu biosyntezy prostaglandyn i innych czynników odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego z bólem i obrzękiem oraz podwyższoną ciepłotą ciała.
Wskazania
Lek Veral wskazany jest do stosowania w miejscowym leczeniu:
- ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich (np. zapalenie ścięgien i (lub) mięśni),
- ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów,
- bólu pleców
Przeciwwskazania
- w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek ze składników leku
- jeśli u pacjenta stwierdzono wcześniej alergię na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (astma aspirynowa, pokrzywka, ostre nieżyty nosa).
Leku nie wolno stosować w trzecim trymestrze ciąży.
Działania niepożądane
Często wystepujące działanie niepożądane (u mniej niż 1 na 10 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 100 pacjentów): wysypka, wyprysk, rumień, zapalenie skóry, w tym kontaktowe zapalenie skóry,
Rzadko wystepujące działania niepożądane (u mniej niż 1 na 1000 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów): miejscowe zapalenei sóry z wysypką, świądem, zaczerwienieniem, obrzękiem, obecnościa grudek, łuszczeniem się skóry lub uczuciem palenia skóry, pęcherzykowe zapalenie skóry.
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane ( u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów i w pojedynczych przypadkach): wysypka grudkowata, nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy, astma, reakcje nadwrażliwości na światło.