Dulcobis czopki doodbytnicze 10 mg 10 czop.
- Czopki Dulcobis to lek przeczyszczający. Dulcobis działa na dolny docinek przewodu pokarmowego, dzięki czemu nie wpływa na trawienie czy wchłanianie składników odżywczych w jelicie cienkim
Dulcobis czopki doodbytnicze 10 mg 10 czop.
Czopki Dulcobis to lek przeczyszczający. Dulcobis działa na dolny docinek przewodu pokarmowego, dzięki czemu nie wpływa na trawienie czy wchłanianie składników odżywczych w jelicie cienkim. Czopki można stosować w krótkotrwałym leczeniu zaparć oraz w stanach wymagających ułatwionego wypróżniania (np. przed badaniami diagnostycznymi lub po operacjach) zarówno u osób dorosłych jak i dzieci w wieku powyżej 10 lat.
Skład
Substancją czynną leku jest bisakodyl (Bisacodylum).
1 czopek zawiera 10 mg bisakodylu.
Substancje pomocnicze: tłuszcz stały (Witepsol W45).
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek podaje się doodbytniczo. Działanie leku występuje po 10 do 45 minut po podaniu, średnio po 20 min.
W przypadku doraźnego leczenia zaparć u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 10 lat dawkowanie Dulcobisu to 1 czopek na dzień. W przygotowaniu do zabiegów chirurgicznych i badań diagnostycznych u osób dorosłych należy stosować się do zaleceń personelu medycznego.
Czopki Dulcobis przeznaczone są do krótkotrwałego leczenia, więc jeśli po 5 dniach objawy nie ustąpią to należy skonsultować się z lekarzem.
Działanie
Działanie przeczyszczające czopków Dulcobis polega na pobudzeniu odruchu wypróżniania oraz rozmiękczeniu stolca. Lek oddziaływuje na dolny odcinek przewodu pokarmowego, więc nie wpływa na trawienie czy wchłanianie składników odżywczych i kalorii w jelicie cienkim.
Wskazania
Czopki Dulcobis stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów zaparć oraz w przygotowaniu do badań lub przed czy po operacjach i innych sytuacjach wymagających ułatwionego wypróżniania.
Przeciwwskazania
Nie stosować Dulcobisu u osób z nadwrażliwością na bisakodyl lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania produktu leczniczego są: niedrożność jelit; ostre stany chorobowe w jamie brzusznej, w tym zapalenie wyrostka robaczkowego lub ostre zapalne choroby jelit; odwodnienie lub inne zaburzenia równowagi elektrolitowej; silny ból brzucha z nudnościami i wymiotami. Nie stosować u dzieci poniżej 10 roku życia.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Często występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 100 pacjentów): skurcze w obrębie jamy brzusznej, ból w jamie brzusznej, biegunka, nudności.
Niezbyt często występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 1000 pacjentów): uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, wymioty, krew w kale, uczucie dyskomfortu w okolicach odbytu, zawroty głowy.
Rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów): reakcje nadwrażliwości, omdlenia, odwodnienie, obrzęk naczynioruchowy, szybko postępujące, zagrażające życiu reakcje anafilaktyczne, zapalenie jelita grubego, w tym niedokrwienne zapalenie jelita grubego.
U pacjentów stosujących lek Dulcobis obserwowano zawroty głowy i/lub omdlenia. Objawy te mogą być związane z zaparciem (wysiłek przy oddawaniu stolca, ból brzucha), a niekoniecznie z samym podawaniem leku Dulcobis.