Duphalac syrop, 300 ml
Działanie: Duphalac jest roztworem wodnym stosowanym doustnie. Duphalac jest lekiem przeczyszczającym o działaniu osmotycznym zawierającym laktulozę. W okrężnicy laktuloza ulega rozkładowi przez bakterie jelita grubego do kwasów organicznych o niskiej masie cząsteczkowej. Kwasy te powodują obniżenie pH w świetle okrężnicy, a poprzez działanie osmotyczne – wzrost objętości treści okrężnicy. Działania te stymulują perystaltykę okrężnicy i prowadzą do przywrócenia prawidłowej konsystencji stolca. Dochodzi do ustąpienia zaparcia i przywrócenia fizjologicznego rytmu perystaltyki jelita grubego. U osób z encefalopatią w przebiegu nadciśnienia wrotnego lub w stanie śpiączki wątrobowej czy w stanie przedśpiączkowym działanie leku przypisywano zahamowaniu bakterii proteolitycznych w wyniku wzrostu liczby bakterii acidofilnych (np. pałeczek kwasu mlekowego), stabilizacji amoniaku w postaci jonowej w wyniku zakwaszenia treści okrężnicy, przeczyszczeniu w wyniku niskiego pH w okrężnicy oraz efektowi osmotycznemu, jak również zmianom metabolizmu azotu bakteryjnego w wyniku stymulacji bakterii do wykorzystywania amoniaku do syntezy białek bakteryjnych. W tym kontekście należy jednak pamiętać o tym, że sama hiperamonemia nie wyjaśnia neuropsychicznych objawów encefalopatii wątrobowej. Amoniak może jednak stanowić związek modelowy dla innych substancji zawierających azot.
Wskazania: Zaparcia: regulacja fizjologicznej czynności okrężnicy. Przypadki konieczności zmiękczenia stolca ze względów medycznych (żylaki odbytu, po operacjach w obrębie jelita grubego lub odbytu). Encefalopatia wątrobowa (EW): leczenie i zapobieganie śpiączce wątrobowej lub stanom przedśpiączkowym.
Przeciwwskazania: Lek Duphalac jest przeciwwskazany w przypadku: nadwrażliwości na laktulozę lub którykolwiek ze składników leku, galaktozemii, niedrożności jelit. Należy skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występujących w przeszłości.
Działania niepożądane: Jak każdy lek, lek Duphalac może powodować działania niepożądane. Na początku leczenia mogą występować wzdęcia, które na ogół ustępują po kilku dniach ciągłego stosowania leku. W razie stosowania dawek większych niż zalecane może pojawić się ból brzucha i biegunka. W takim przypadku należy zmniejszyć dawkowanie. Podczas długotrwałego stosowania dużych dawek (na ogół używanych wyłącznie w leczeniu encefalopatii wątrobowej), w wyniku biegunki może dojść do zaburzeń równowagi elektrolitowej. Zaburzenia żołądka i jelit. Wzdęcia, bóle brzucha, nudności i wymioty. W przypadku stosowania zbyt dużych dawek – biegunka. Badania dodatkowe.Zaburzenia równowagi elektrolitowej w wyniku biegunki. U niektórych osób w czasie stosowania leku mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych, nie wymienionych w tej ulotce, należy o nich poinformować lekarza.
Dawkowanie: Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek przyjmuje się doustnie. Dawki dobowe należy dostosowywać indywidualnie. Z reguły dawki można zmniejszyć po kilku dniach, dostosowując je do potrzeb pacjenta. Najkorzystniej jest przyjmować zaleconą dawkę leku jednorazowo w trakcie śniadania. Pierwsze efekty kliniczne mogą pojawić się dopiero po kilku dniach. Jest to związane z mechanizmem działania laktulozy. Można rozważyć zastosowanie większych dawek lub zwiększenie częstości podawania, jeżeli nie uzyska się pozytywnej odpowiedzi po pierwszych dwóch dniach.
Interakcja: -
Substancja czynna: Lactulosum
Podmiot odpowiedzialny: Solvay Pharmaceuticals B.V.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Kod producenta: | 5909990304851 |
Opakowanie: | 300 ml (butelka) |
Lek na receptę: | nie |
Postać: | rozt.doust. |
Dawka: | 0,667 g/ml |