Niquitin 4 mg,pastylki do ssania smak miętowy
- Gumy do żucia NiQuitin pomagają odzwyczaić się od palenia tytoniu. Stosowanie leku tego typu nazywane jest nikotynową terapią zastępczą lub NTZ.
NiQuitin 4 mg x 72 pastylki do ssania, smak miętowy
Opis:
Gumy do żucia NiQuitin pomagają odzwyczaić się od palenia tytoniu. Stosowanie leku tego typu nazywane jest nikotynową terapią zastępczą lub NTZ.
Skład:
1 pastylka do ssania zawiera jako substancję czynną 4 mg nikotyny oraz substancje pomocnicze: aspartam (E 451), mannitol (E 421), alginian sodu, guma ksantanowa, wodorowęglan potasu, kopolimer poliakrylanu wapnia z glikolem diwinylowym, węglan sodu bezwodny, stearynian magnezu, aromat miętowy 57581.
Dawkowanie:
Jedną pastylkę należy umieścić w jamie ustnej i od czasu do czasu przemieszczać ją z jednej strony jamy ustnej na drugą aż do całkowitego rozpuszczenia. Pastylek nie należy żuć ani połykać w całości.
W trakcie kuracji należy przestrzegać poniższego schematu dawkowania:
- tydzień 1. do 6. - 1 pastylka do ssania co 1-2 godziny, co najmniej 9, a nie więcej niż 15 pastylek na dobę,
- tydzień 7. do 9. - 1 pastylka do ssania co 2-4 godziny;
- tydzień 10. do 12. - 1 pastylka do ssania co 4-8 godzin;
- aby móc powstrzymać się od palenia przez następne 12 tygodni: stosować 1 lub dwie pastylki na dobę, tylko w przypadkach silnej ochoty zapalenia papierosa.
Wskazania:
Preparat stosowany w celu łagodzenia objawów wynikających z odstawienia nikotyny, w tym uczucia głodu nikotynowego, związanych z rzucaniem palenia tytoniu. Zaleca się jednoczesne stosowanie programu wspierającego rzucenie palenia.
Lek NiQuitin, pastylki do ssania, w dawce 4 mg jest przeznaczony dla osób, które wypalają pierwszego papierosa przed upływem 30 minut po przebudzeniu.
Przeciwwskazania:
Nie stosować leku NiQuitin:
- jeżli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na nikotynę lub którykolwiek ze składników leku;
- jesli u pacjenta niedawno wystąpił zawał serca lub udar niedokrwienny mózgu;
- jeśli u pacjenta występuje niestabilna i nasilająca się dławica piersiowa, dławica Prinzmetala, ciężkie zaburzenia rytmu serca;
- jeśli pacjent jest chory na fenyloketonurię;
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią
Często, mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 osób: nudności, uczucie dyskomfortu w żołądku, ból gardła, ból i (lub) suchość w jamie ustnej, podrażnienie lub owrzodzenie jamy ustnej, zapalenie gardła, kaszel, zaburzenie snu, ból głowy, rozdrażnienie, zawroty głowy, wymioty, czkawka, niestrawność, wzdęcia, biegunka, zaparcia, ból żuchwy. Wymienione działania niepożądane mają charakter łagodny i często ustępują samoistnie po kilku dniach trwania leczenia.
Niezbyt często, mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 osób: przyspieszenie czynności serca, kołatanie serca (uczucie silnego bicia serca), uczucie pustki w głowie, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, zaburzenie czucia smaku, świąd lub wysypka, zaczerwienienie skóry, nadmierna potliwość, ból stawów i (lub) mięśni lub obrzęk, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, drżenie, ogólne złe samopoczucie.
Bardzo rzadko, mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 000 osób: ciężkie reakcje alergiczne objawiające się nagłym pojawieniem się świszczącego oddechu lub uczucia ucisku w klatce piersiowej, wysypki skórnej lub uczucia możliwości wystąpienia omdlenia
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Lek NiQuitin zawiera:
- Sód - Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na dawkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
- Sorbitol (E420) - Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
- Butylohydroksytoluen (E321) – Lek może powodować podrażnienie błon śluzowych.
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Stosowanie innych leków:
Należy powiedzieć lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Rzucanie palenia może mieć wpływ na działanie innych leków przyjmowanych przez pacjenta. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Jest to szczególnie istotne w przypadku stosowania leków zawierających:
- teofilinę (stosowana w leczeniu astmy),
- takrynę (stosowana w leczeniu choroby Alzheimera),
- klozapinę (stosowana w leczeniu schizofrenii),
- ropinirol (stosowany w leczeniu choroby Parkinsona).
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem:
Podczas żucia gum NiQuitin nie należy jeść ani pić.
Napoje obniżające pH w jamie ustnej (np. soki owocowe, kawa, napoje gazowane) mogą wpływać na wchłanianie nikotyny w jamie ustnej. Aby uzyskać najlepszą skuteczność działania leku nie należy spożywać tego typu napojów w ciągu 15 minut przed zażyciem leku NiQuitin.
Ciąża i karmienie piersią:
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży:
Lek nie powinien być stosowany przez osoby niepalące, dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat.
Producent:
Omega Pharma PolandAleja Niepodległości 18
Warszawa