ALTABACIN Maść
Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: bacytracynę i neomycynę. Obie substancje czynne działają przeciwbakteryjnie, lecz wykazują różne, wzajemnie uzupełniające się, mechanizmy działania. Bacytracyna jest antybiotykiem polipeptydowym o działaniu bakteriobójczym. Powoduje uszkodzenie ściany komórkowej bakterii. Stosowane wyłącznie miejscowo. Neomycyna to antybiotyk z grupy aminoglikozydów. Mechanizm działania neomycyny, wspólny dla całej grupy aminoglikozydów, polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Skojarzone działanie 2 antybiotyków zapewnia szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego preparatu i zmniejsza ryzyko pojawienia się szczepów opornych. Neomycyna stosowana miejscowo na nieuszkodzoną skórę praktycznie nie wchłania się do krwi, jednakże w przypadku uszkodzeń skóry, stosowania długotrwałego lub na dużym obszarze może wykazywać działanie ogólnoustrojowe. Bacytracyna nie wchłania się z powierzchni skóry lub błon śluzowych.
Wskazania
Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu bakteryjnych zakażeń małych powierzchni skóry.
Przeciwwskazania
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki aminoglikozydowe.
Preparatu nie należy stosować na duże powierzchnie skóry lub błon śluzowych, na ciężkie uszkodzenia skóry ani długotrwale (ryzyko działań nefrotoksycznych i ototoksycznych z utratą słuchu włącznie).
Nie stosować u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, zaburzeniami procesów wydalania pochodzenia sercowego oraz u osób z uszkodzeniem narządu słuchu (przedsionka lub ślimaka).
Nie stosować do oczu, na błony śluzowe, na rany głębokie lub kłute, sączące zmiany chorobowe, ciężkie oparzenia lub duże powierzchnie uszkodzonej skóry.
Nie stosować do przewodu ucha zewnętrznego w przypadku perforacji błony bębenkowej.
Środki ostrożności
Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na skórę. Jeżeli wystąpią objawy nadwrażliwości, takie jak np. wysypka, świąd lub podrażnienie skóry należy zaprzestać stosowania preparatu.
Nie należy stosować preparatu u dzieci poniżej 12 roku życia ze względu na zwiększone ryzyko wchłaniania substancji czynnych do krwi i związanego z tym działania nefrotoksycznego lub ototoksycznego.
W przypadku stosowania preparatu na rany oparzeniowe, których powierzchnia przekracza 20% powierzchni ciała (zwłaszcza u chorych z zaburzeniami czynności nerek), nie stosować częściej niż 1 raz na dobę, ze względu na możliwość wchłaniania substancji czynnych do krwi.
Aby zmniejszyć ryzyko wchłaniania substancji czynnych do krwi i wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych, w tym działań nefrotoksycznych i ototoksycznych (działania uszkadzające nerki i narząd słuchu) należy unikać stosowania dużych dawek preparatu, zwłaszcza w przypadku leczenia owrzodzeń troficznych (np. owrzodzeń podudzi), oparzeń i ran. Jeżeli wystąpią powyższe działania niepożądane należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Osoby z zaburzeniami czynności nerek, wątroby lub z zaburzeniami słuchu lub równowagi są bardziej narażone na ototoksyczne lub nefrotoksyczne działania preparatu. U tych chorych należy zachować szczególną ostrożność; lekarz może zalecić regularne badania moczu i obrazu krwi obwodowej oraz wykonywanie badań słuchu.
Stosowanie preparatu u niemowląt i małych dzieci nie jest zalecane z powodu zwiększonego ryzyka wystąpienia działania nefrotoksycznego i ototoksycznego.
Jeżeli preparat jest stosowane w przypadku przewlekłego zapalenia ucha środkowego należy zwrócić szczególną uwagę czy nie występują działania ototoksyczne.
Nie należy stosować równolegle antybiotyków aminoglikozydowych podawanych ogólnie z powodu ryzyka skumulowanego działania toksycznego.
Preparat może nasilać toksyczne działanie stosowanych równolegle leków o działaniu nefrotoksycznym lub ototoksycznym, zwłaszcza u chorych z zaburzeniami czynności nerek.
Nie należy stosować preparatu na duże powierzchnie ani na rany ponieważ możliwe jest wówczas zwiększone wchłanianie składników do krwi, co może doprowadzić do wystąpienia zaburzeń przewodnictwa nerwowo-mięśniowego i blokady nerwowo-mięśniowej. Szczególną ostrożność należy zachować u chorych na miastenię, w przypadku występowania kwasicy lub jakichkolwiek zaburzeń przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.
Antybiotyki z grupy aminoglikozydów mogą powodować wystąpienie krzyżowej reakcji alergicznej. Oznacza to, że osoby uczulone na jeden antybiotyk z danej grupy mogą także być uczulone na inne antybiotyki z tej grupy.
Jeżeli wystąpią objawy reakcji alergicznej należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu.
Nie stosować długotrwale. Długotrwałe stosowanie antybiotyków może powodować nadmierny rozwój opornych na leczenie bakterii i grzybów. W okresie leczenia zaleca się obserwację, czy nie występują objawy nowych zakażeń. Jeżeli w okresie stosowania preparatu pojawią się nowe zakażenia bakteryjne lub grzybicze należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Po ekspozycji na promieniowanie słoneczne lub UV (np. lampy w solarium) możliwe jest wystąpienie reakcji fotoalergicznych.
Preparat zawiera lanolinę, która może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).
Stosowanie
Stosowane miejscowo: aplikować 2-3 razy na dobę. Cienką warstwą maści posmarować zmienione chorobowo miejsce na skórze. Jeśli zachodzi taka konieczność, przykryć opatrunkiem. Stosować maksymalnie przez 7 dni.
Skład
1 g maści zawiera: 250 IU bacytracyny (Bacitracinum) w postaci bacytracyny cynkowej i 5mg neomycyny (Neomycinum) w postaci neomycyny siarczanu.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu: lanolina, parafina ciekła.
Opakowanie 5g
Kod producenta: | 5907626706338 |